Nuty

Powiększ obraz

Nie da się bez nich uczyć muzyki. Większość współczesnych wydań z zapisami nutowymi, nawet twórców, których kompozycje są już w domenie publicznej, jest chronionych przez prawo autorskie. Tak jak współczesne wykonanie, tak uwspółcześniony zapis i wydanie są chronione. Dlatego aby móc w pełni swobodnie korzystać z nut, nie tylko by grać, ale również by móc je przerabiać i kopiować potrzebujemy takich, które są w domenie publicznej lub które zostały udostępnione jak podręczniki powyżej na wolnych licencjach.

Największe bazy współczesnych zapisów nutowych udostępnione za darmo i otwarcie to:

MusOpen najbardziej znany dzięki kampaniom na kickstarterze projekt posiada ogromny, choć niepełny katalog. Poza nutami zawiera katalog nagrań muzyki klasycznej i niewielką kolekcje materiałów edukacyjnych podzielone wg. instrumentów i tematów.

International Music Score Library Project to największy i stale rosnący katalog, który można przeszukiwać nie tylko po kompozytorach, ale po okresie i gatunkach twórczości, tutaj również znajdziemy dla części kompozycji nagrania ich otwartych wykonań.

Mutopia, kolekcja ponad 2000 kompozycji dostępny tutaj jest najlepiej przygotowana technicznie ze wszystkich opisanych projektów. Nuty dostępne są w formatach PDF, MIDI oraz edytowalnym formacie LilyPond. Same zapisy tworzone i dodawane są przez wolontariuszy.

Projekt Gutenberg, którego głównym celem jest udostępnianie książek w sieci, posiada również mniejszą kolekcję nut muzyki klasycznej.

Choral Wiki to projekt udostępniający zapisy i tłumaczenia tekstów muzyki chóralnej. Tworzony przez wolontariuszy posiada ponad 15000 tekstów oraz dodatkowych materiałów jak wybór książek o muzyce chóralnej.

Jeśli nie straszne nam korzystanie z nut w ich oryginalnych (często rękopisów i pierwszych wydań) postaciach to możemy skorzystać z kolekcji nut z domeny publicznej w bibliotekach cyfrowych. Jedną z większych kolekcji posiada np. Morgan Library and Museum.

 

źródło: http://otwartezasoby.pl/